מעי רגיז – טיפול טיבעי ללא תרופות

תסמונת המעי הרגיז שנקראת גם תסמונת המעי הרגיש (ובלעז IBS) היא מצב שכיח מאוד. מעריכים כי 10%-20% מהאוכלוסיה המערבית סובלים ממנה.

מהם הסימנים של מעי רגיז – מעי רגיש- IBS?

כאבי בטן, יציאות לא סדירות, עצירות או שלשול. יתכנו גם עצירות או שלשול לסירוגין.
חלק מהסובלים ממעי רגיז מדווחים גם על תפיחות הבטן, לעיתים דחיפות למתן צואה או יציאות עם ריר. אצל חלק מהאנשים התסמינים מועטים ואצל חלקם התסמינים כה קשים עד לפגיעה משמעותית באיכות החיים.
בדרך כלל כאבי הבטן מוקלים לאחר יציאה.
במקרים רבים יש יציאה קשה בבוקר ולאחריה יציאות רכות יותר שעשויות להיות מלוות בהפרשה של ריר.
יתכנו תופעות נוספות שמתלוות לכאבי הבטן, הנפיחות והמעבר בין שלשול לעצירות, צרבת, כאבים בחזה, עייפות, חרדה ודיכאון.

מה גורם למעי רגיז – מעי רגיש – IBS?
מדובר על מספר גורמים שמשולבים יחד:

מערכת העיכול מופעלת על ידי מערכת העצבים שמקבלת הנחיות לפעולה מן המוח. במצב של מעי רגיז מצאו שקיים שינוי בקשר ההורמונאלי והעצבי המקשר בין המוח למערכת העיכול ובקשר שבין מערכת העיכול והמוח.גורמים הקשורים לגנטיקה, לסביבה ולזיהום במערכת העיכול כמו גם גורמים פסיכולוגיים יכולים להשפיע על הקשר העצבי-הורמונאלי בין המוח למערכת העיכול.
בנוסף, מצאו שסף הכאב, כלומר הסיבולת לשאת כאב אצל אנשים הסובלים ממעי רגיש / מעי רגיז נמוכה. כך שאפילו תחושת התמלאות של פי הטבעת או חלקי מעי אחרים בנפח בכמות קטנה יחסית של מזון או צואה עשויה לגרום לכאב בטן וצורך להתרוקן בתכיפות מוגברת. בבדיקות דם ובבדיקות של מערכת העיכול מצאו שנפח המזון, הצואה והגזים אצל אנשים הסובלים מ מעי רגיז – מעי רגיש אינם שונים מאנשים אחרים אך אצלם מצב רגיל זה מתורגם לכאב.
גורם נוסף הוא מתח ולחץ נפשי, דיכאון, חרדה שיכולים להחמיר את כאבי הבטן, השלשול או העצירות ושאר הסימנים של מעי רגיש – מעי רגיז.

מה מחמיר את הסימנים והכאבים של מעי רגיש – מעי רגיז?

הכאבים של מעי רגיז / מעי רגיש הם בדרך כלל עוויתיים, כאשר עיקר הכאב מופיע בבטן התחתונה. בדרך כלל כאבים הנובעים מ מעי רגיז / מעי רגיש מוחמרים מלחץ נפשי, מתח, עצב, חרדה ודיכאון.
הכאבים מוחמרים גם כשעה-שעתיים לאחר הארוחה ובדרך כלל אינם מופעים בלילה. לאחר הארוחה בדרך כלל יש נפיחת של הבטן שמחמירה במהלך היום ומוקלת לאחר מנוחה או שינה.

לסיכום – אם את/ה סובלים מהתופעות הבאות – רוב הסיכום שאתם סובלים ממעי רגיש-מעי רגיז!

 

  1. כאבי בטן שמופיעים ללא סיבה או שעה-שעתיים לאחר האוכל
  • נטייה ליציאות רכות או לעצירות בבוקר ולאחריה יציאות רכות
  • עצירות ויציאות רכות לסירוגין
  • נפיחות של הבטן
  • החמרה של כאבי הבטן כתוצאה ממתח ולחץ נפשי

 

 

מהו הטיפול הטוב והמהיר ביותר ל מעי רגיז / מעי רגיש?

 

טיפול איכותי במעי רגיש / מעי רגיז נחלק לשלושה חלקים ששילובם מבטיח שיפור ניכר:

 

  • תזונה

  • אורח חיים

  • איזון תנועת מערכת העיכול

 

תזונה – הנחיות תזונה ממומחה לעיכול בתזונה טבעית מביאות לשיפור ניכר בתסמינים. מחקרים הראו שרבים סובלים מחוסר ספיגה של סורביטול (ממתיק שקיים במוצרי דיאטה רבים) או לקטוז (שקיים במוצרי חלב). חוסר ביכולת לספוג חומרים אלו גורם לגזים, עצירות או שלשול ונפיחות של הבטן. יש הרגישים גם לגלוטן שקיים בחיטה וגורם לגירוי במערכת העיכול. קיימים עוד רכיבי מזון רבים אחרים שמגרים את מערכת העיכול של בעלי מעי רגיז. מומחים לתזונה יודעים להמליץ על דיאטות אלימינציה בהם ניתן לבדוק מהם הגורמים אליהם האדם רגיש ולהמליץ להוציאם מן התזונה או לחילופין לצרוך תוספי מזון שמאפשרים עיכול של מרכיבים אלו כמו למשל, ניתן לקנות היום כדורים המכילים את האנזים לאקטאז שמאפשר עיכול של לקטוז.
מוצרי מזון נוספים שהסובלים מ מעי רגיז נוטים לסבול מהם הם: קפה, כרוב, שעועית, ענבים, תמרים, בצל טרי, בירה ועוד. אך כאמור לפני שנמנעים ממזונות אלו כדאי להתייעץ עם מומחה תזונה למחלות בדרכי העיכול.

אורח חיים – למי שסובל מעצירות מומלץ לאכול מעט ארוחות עשירות בסיבים בעוד שמי שלמי שסובל יותר משלשול מומלץ לאכול ארוחות קטנות עם מעט סיבים. בנוסף, זמן הארוחה אינו זמן לעסקים, קריאת עיתון או צפיה בסרט. מערכת העיכול דורשת התייחסות ותשומת לב. בדיוק כמו שלימוד של דבר חדש מצריך שקט, ריכוז ושלווה, כך גם ספיגת מזונות לא מומלץ שתיעשה כלאחר יד באמצע העבודה על המחשב או תוך כדי קריאת עיתון…. זמן הארוחה הוא זמן של שלווה. נסו לדמיין תינוק רעב שאוכל או יונק, הוא עסוק אך ורק במזון ולא במשחקים שמסביב. גם רישרוש בצעצוע האהוב עליו ביותר לא יפסיק אותו מאכילתו. לאחר הארוחה הוא יתפנה לצעצוע. עלינו לחזור וללמוד מהתינוקות…. יהיה זמן לעיתון ולטלוויזיה גם לאחר הארוחה (היום יש תוכנית בטלוויזיה 24 שעות, שידורים חוזרים – בקיצור לא תפסידו שום דבר אם תאכלו בנחת).
במידה והמתח הוא הגורם העיקרי ל מעי רגיז / מעי רגיש, הוכח שטיפול בביו פידבק מלמד כיצד להפחית את המתח בכלל ובזמן הארוחה בפרט. במחקר שנערך במחלקת גסטרו באסף הרופא מצאו שטיול בביופידבק הקל באופן משמעותי על תסמינים של מעי רגיז – מעי רגיש.

איזון תנועת מערכת העיכול – רפואה סינית מתייחסת למחלות מערכת העיכול ולמעי רגיז כתופעה של חוסר איזון אנרגטי במערכת העיכול. הסינים מתייחסים בעיקר למרידיאן הקיבה ומרידיאן הטחול כאחראים על מערכת העיכול וכן למרידיאן הכבד שמפריע למערכת העיכול (מעניין שבבתי החולים המחלקה המטפלת בבעיות עיכול נקראת "המכון למחלות דרכי העיכול ומחלות כבד"). לפי רפואה סינית העיכול מתחיל כבר בפה, בלעיסה. פירוק האנזימים העמילזים חיוני במיוחד לפחמימות. ככל שהמזון יגיע יותר מפורק לקיבה יהיה לה יותר קל. מרכז השובע מקבל גירוי מהקיבה רק לאחר כחצי שעה הארוחה מה שיוצר מצב שהאדם אוכל מעבר למה שהוא זקוק. אכילה איטית מקטינה את מצב זה. הלעיסה מעוררת את הפרסטלטיקה (לכן לא מומלץ ללעוס מסטיק בדיאטה שמגרה את הקיבה). ללעיסה בפה יש תפקיד ראשוני וחשוב ברצף תהליך העיכול, חוסר לעיסה מספקת מביא לכך שהמזון מגיע לקיבה במצב כמעט גולמי ולא מוכן לעיכול וגורם לשחיקה והרס מתמיד של המערכת.

הגזים במעיים לא נובעים בהכרח מתסיסת המזון, אלא גם מבליעת אוויר תוך כדי אכילה מהירה. רוב הגזים במעי נובעים מפעילות של חיידקים מזיקים במערכת. הרמב"ם אמר שיש ללעוס את המזון מספר לעיסות כמספר השיניים בפה (אצל רוב בני האדם יש יותר מ- 8 שיניים…).

דיקור סיני כטיפול ב מעי רגיז / מעי רגיש:

רפואה סינית נותנת מענה רחב ומקיף למעי רגיז. המשפט 'הצבא צועד על קיבתו' הינו משפט קדום ויש אימרות עתיקות יותר שמשמעותן שחוזקו של הגוף נובע ממערכת עיכול חזקה. בכל טיפול ברפואה סינית ולא רק בנושא המעי הרגיז ראשית יש לאזן את מערכת העיכול, כך שתיספוג בצורה מיטבית ואופטימלית את רכיבי המזון ולא תיגרום לתחושת אי נוחות או כאב. לכן, הרפואה הסינית גורסת שמערכת העיכול שקולה לאדמה. משמעות האדמה ברפואה הסינית נרחבת ומתייחסת לבסיס האיתן של האדם ממנו הוא שואב את כוחותיו. על האדמה להיות לחה ופוריה, עשירה במינרלים כך שיצמחו מתוכה עצי פרי וירק. אותו הדבר עם מערכת העיכול, עליה לספוג את רכיבי המזון כדי לחזק את הגוף ולספק לו אבני בניין.
החשיבות הגדולה שהסינים נתנו למערכת העיכול הביאה להתמחות של הרפואה הסינית בטיפול בכל מחלות ובעיות העיכול השונות.

הדיקור סיני מאפשר יצירת 'רגיעה' במערכת העיכול, עיכול טוב יותר ורגוע יותר, הפחתה בכמות הגזים והנפיחות כמו גם הרגעה כללית של הגוף והנפש וזאת ללא תרופות שמשפיעות על המוח ופוגעות בכבד ובכליות.
קיימות נקודות דיקור רבות שמטפלות בעצירות כמו גם בשלשול ובכך משפרות את יכולת הספיגה של המזון כמו גם את תנועתו בגוף בצורה נוחה ונעימה שאינה מורגשת.

אם החלטת שזה הזמן להפסיק ולסבול מכאבי בטן – מרפאת טבעמד 077-518-0090

להזמנת טיפול בהנחה דרך האתר לחצו כאן