לחץ דם

האם צריך להוריד את לחץ הדם? לאילו ערכים? נתוני מחקר יפני שיפתיעו אתכם:

במחקר יפני גדול בשם JATOS שבחן כ- 4500 מטופלים בגילאים 65-85 נצפתה דווקא עליה בתחלואה בתת קבוצת החולים מעל גיל 75 שטופלו טיפול אינטנסיבי להורדת לחץ הדם. מחקרים נוספים נערכו בעיקבות המחקר המפתיע הזה שמצביע על כך שדוקא אלו שטופלו בתרופות ללחץ דם סבלו מתחלואה רבה יותר. עם זאת, ברור שלחץ דם גבוה גורם לפגיעה בכלי הדם בכלל בכלי הדם הלבביים בפרט והוא אחד מגורמי הסיכון להתקף לב ולאי ספיקה לבבית.

האם כדאי לקחת תרופות לטיפול ביתר לחץ דם? האם התרופות אכן מטפלות ב לחץ דם גבוה?

התשובה מפתיעה מאד ! התרופות אינן מטפלות בלחץ הדם! מדוע? כשאנו מטפלים ומרפאים מחלה מסוימת איננו נדרשים עוד לתרופות. לעומת זאת, בנושא לחץ הדם אנו ממשיכים להזדקק לתרופות במשך כל ימי חיינו, משמעות הדבר שהתרופות מורידות את יתר לחץ ה דם כל עוד נוטלים אותן. הדבר דומה לנטילת אקמול באופן קבוע, האקמול יוריד את החום, אך האם אתם מסוגלים לדמיין מצב בו בכל יום הנכם נוטלים אקמול? ברור לכם שמשהו לא תקין…. אותו הדבר עם לחץ דם גבוה, הוא אינו מתרפא, אלא נשלט על ידי תרופות. בעיה נוספת שמתעוררת היא שלאחר תקופה של שימוש בתרופות לחץ הדם שוב עולה ואז יש להגדיל את מינון התרופות ואף להוסיף תרופות נוספות. דומה הדבר לילד שרוצה לצאת לשחק בחצר, אך אימו אוסרת עליו לצאת כיוון שעליו להכין שיעורים. במידה ואימו של הילד תמשיך להשאיר אותו להכין שיעורים כל יום בבית, היא תגלה להפתעתה שאמנם בימים הראשונים הוא אכן הכין שיעורים אבל לאחר מספר ימים הוא מתחיל לשחק באינטרנט, להזמין חברים להכין עימם 'כביכול' שיעורים, ולבסוף כמו בסרטים, מתחמק מהבית באין רואה כדי לשחק עם חבריו בחצר. הדבר דומה ל לחץ דם גבוה, כל עוד איננו שולטים בו באמת ומנטרלים ומבטלים את הגורמים שהביאו לעליית לחץ דם הוא ימצא את הדרך להתגבר על התרופות ולעלות מעלה, ואז הרופא המודאג (ובצדק) יוסיף תרופות וכאמור יעלה את מינונן עד להשתלטות על הילד הסורר (השתלטות זמנית). לכן, אין זה שכיח שאדם מבוגר נוטל חמש תרופות שונות להורדת לחץ דם גבוה!

כן! מחקרים מראים שאפשר להוריד לחץ דם ללא תרופות!

לכן, עוד לפני שמתחילים לקחת תרופות, כשלחץ הדם מראה סימני עלייה, זהו הזמן לנסות ולהוריד את לחץ הדם בצורה טבעית וללא תרופות! בנוסף, אם אתם נוטלים מספר תרופות לטיפול בלחץ דם גבוה, זהו הזמן לנסות ולהוריד את לחץ הדם בדרכים אחרות כדי הפחית בתרופות ולמנוע הוספת תרופות אחרות.

יתר לחץ דם או לחץ דם גבוה, זו מחלה ותופעה שהיום כבר ידוע שחלק מהגורמים לה נעוצים באורח החיים המערבי כלומר לחץ דם גבוה נובע מהעדר תנועה מספקת, מתזונה לא מתאימה וממתחים ולחצים.לחץ הדם עולה עם הגיל מסיבות שונות שיפורטו בהמשך אבל הוכח שברוב המקרים הנחייה נכונה לאורח חיים נכון (לא רק הנחיות לגבי תזונה וספורט) מורידה את לחץ הדם באופן משמעותי.

 

איך מוגדר לחץ דם?

זהו הלחץ המופעל על ידי זרם הדם על דופן כלי הדם במהלך פעולת הלב. לחץ דם גבוה שכיח יותר בגברים, לעומת זאת בנשים לחץ דם גבוה מופיע בדרך כלל לאחר גיל המעבר ובאופן כללי, לחץ דם נוטה לעלות כשמזדקנים.
לחץ דם אופטימאלי הוא -120/80, ערכים גבוהים מוגדרים כשלחץ דם דיאסטולי (הלחץ הנמוך יותר המתרחש בזמן התרפות הלב) גבוה מ- 90, וכאשר הלחץ הציסטולי (הגבוה יותר והמתרחש בזמן התכווצות הלב ) גבוה מ- 140.

הרפואה הסינית מטפלת ב לחץ דם גבוה

לפי הסינים, באופן טבעי עם הגיל הגוף הופך יותר סטגנטיבי, כלומר פחות גמיש, וכתוצאה הזרימה של החומרים השונים כולל זרימת הדם אינה טובה כבעבר. גמישות השרירים וכלי הדם יורדת והם הופכים 'קשיחים' יותר. גם הדם הופך 'קשיח' יותר כלומר יש נטייה להיווצרות של קרישי דם (לכן רבים הרופאים הממליצים על נטילת 'מדללי דם' כדוגמת אספירין כתרופה למניעת יתר לחץ דם וקרישי דם).
לכן הסינים, משלבים צמחי מרפא טבעיים בהם משתמשים כבר אלפי שנים להגמשת כלי הדם ולשמירת נוזליות הדם.
דיקור סיני תומך בצמחי המרפא על ידי שימוש בנקודת המונעות תקיעות, מרחיבות את כלי הדם ומפשרות את זרימת הדם.
כבר לפני אלפי שנים הסינים חיברו בין גוף לנפש וקבעו שלחץ נפשי גורם להקשייה והקשחה של כלי הדם ושל הגוף בכלל. ידוע היום שלחץ ומתח נפשי מעלה לחץ דם. הסינים מטפלים בדיקור באמצעות נקודות מרגיעות, שמרפות את השרירים ומשחררות אנדורפינים ובכך משפיעות על מערכת העצבים הפרהסימפטטית שמביאה לרגיעה ונינוחות. כלי הדם מושפעים באופן ישיר ממערכת העצבים וכתוצאה מתאפשר איזון הדרגתי בלחץ הדם.

  תזונה טבעית להורדת לחץ דם גבוה

על קצה המזלג….: תזונה עשירה בירקות ופירות קשורה עם ערכי לחץ דם נמוכים ובריאות משופרת. בולטת במיוחד חשיבותם של הסלרי, הבצלים לסוגיהם, העלים ירוקים והשום. נראה כי ברוב המקרים אכילה של שתי שיני שום טריות ביום מביאה לירידה משמעותית בערכי לחץ הדם אצל הסובלים מהבעיה. תזונה לאיזון המלחים בגוף, הקפדה על צריכה נכונה של חומצות שומן כדוגמת אומגה 3 עשויים לתמוך בתהליך. תזונה להורדת לחץ דם בהתאמה אישית הוכחה שמורידה לחץ דם גבוה ביעילות.