דיקור יפני

דיקור יפני – שיטת איבחון מדויקת ודיקור עדין שאינו מכאיב

הרפואה היפנית כמו 'שמעה' לחרדותיו ופחדיו של האדם המערבי ופונה לתהליך הטיפול בגישה שונה. יש אמרה ביפן: "מדקר יפני טוב צריך להיות מסוגל לדקור חתול ישן, דיקור ממומחה יפני לא יעיר את החתול"

גולת הכותרת של הדיקור היפני היא דיקור עדין שאינו מכאיב וכמעט שאינו מורגש בזכות השימוש במחטים עדינות ודקיקות במיוחד וברוב המקרים המטופל אינו חש כלל את הדיקור.

אמנות הטיפול היפנית מתחילה באבחון מדויק ויוצא דופן

מטפל יפני מיומן יודע 'לקרוא את הגוף', כלומר להבין את הסימנים שהגוף נותן.
המטפל היפני יודע לבצע בדיקה גופנית עדינה, שכוללת מישוש ולחיצה עדינים על כל איברי הבטן (קיבה, כבד, כיס מרה, מעיים וכו') הצלעות, חוליות עמוד השדרה, שרירים ומפרקים.
הממצאים בבדיקה זו, שונים מאדם לאדם ומהווים מפה ברורה של המצב הגופני-נפשי, מצב מערכות הגוף, העצמות, המפרקים והשרירים.

הבדיקה במישוש שואפת לאתר את האיברים שפעולתם אינה תקינה, את האזורים שנמצאים בחוסר איזון וגורמים לכאב או למחלה ואת המרידיאנים שאינם מאוזנים.

שיטת אבחון זו מאפשרת למטפל לזהות במדויק את הנקודות הרגישות. לכל אזור רגיש יש משמעות, כל נקודה רגישה על עמוד השדרה מצביעה על פתולוגיה אחרת ועיבוד כל המידע הנובע מהמישוש מצביע על שורש הבעיה ובהתאם על הטיפול היעיל ביותר.

כך למשל, על ידי הבדיקה הפיזית, המטפל ברפואה יפנית יכול לזהות שכאב בגב התחתון אינו נובע ממערכת שלד-שריר אלא עשוי לנבוע ממתח נפשי, או מבעיה במערכת העיכול.

לכל אדם יש 'מפת-גוף' ייחודית לו, ובשילוב עם בדיקות דם, בדיקות הדמיה ושאלון בריאות ואורח חיים מתגלה התמונה השלמה שמובילה לטיפול מדויק באמצעות דיקור.

ברפואה המערבית המודרנית המטופל בדרך כלל יושב מול רופא (עם מחשב) ששואל מספר מצומצם של שאלות ובמיעוט מהמקרים עובר בדיקה גופנית קצרה. הבדיקה הגופנית מתמקדת בדרך כלל באזור הכואב או באזור שנחשד כגורם לבעיה. התפיסה המערבית מצמצמת את הבעיה למקום ממוקד וספציפי בעוד שלפי התפיסה היפנית, מקור הבעיה הוא מערכתי והסימפטום הוא מקומי.

הרפואה היפנית רואה את האדם השלם, כלומר גוף משולב בנפש ובסביבה הקיום שלו.

בטיפול היפני המטופל הופך לשותף פעיל בתהליך האבחון והטיפול; כבר בשלב האבחון המטופל חש את האזורים והנקודות הרגישים ומבין את מקור הבעיה. תוך כדי הטפול המטופל נבדק שוב וחווה את השינוי. בשיטה זו, הן המטפל והמטופלים לוקחים חלק בתהליך הריפוי.

מה קורה בטיפול?

הדיקור נעשה בשיטת 'משוב מיידי', כלומר יעילות הדיקור נבדקת באופן מיידי תוך כדי הטיפול, על ידי שינוי ברגישות אזורים שונים בעיקר בבטן, שיפור טווחי תנועה של המפרקים, ירידה בעוצמת הכאב ושינוי בדופק.

טיפול לדוגמה בכאבי בטן: אני לוחצת בעדינות על נקודות דיקור שנמצאות ברגל ובודקת אם 'מפת הרגישות' של כאבי הבטן (שמצאתי בשלב האיבחון) משתנה, אם הכאב  והרגישות פוחתים. במידה ומדובר בבעיה אורתופדית אני בודקת שהכאב יורד וגם שטווח התנועה גדל.
את הנקודות שמצאתי כ'אפקטיביות' אני דוקרת בעדינות ועכשיו המטופל נח ומאפשר למחטים 'לעבוד' ולייצר שינוי בגוף.
אני חוזרת על התהליך בכל טיפול מחדש, כדי ללמד את הגוף ולאפשר לגוף 'לצאת' מחוסר האיזון ומהתקיעות .
לגוף, למוח ולרגשות יש יכולת החלמה מופלאה, דרך נקודות הדיקור הגוף מתעוררים כוחות ריפוי, שרירים משתחרים, איברים מתפקדים טוב יותר, הגוף והנפש נרגעים.

רפואה יפנית משלבת רפואה מערבית עם דיקור מסורתי

התרבות היפנית משלבת ניגודים קיצוניים, מחד הערכה וכבוד למסורת ולידע העתיק ומאידך הובלה עולמית והתקדמות טכנולוגית מהירה בכל תחומי הרפואה. השילוב הייחודי הזה, של ידע רפואי מודרני יחד עם טכניקות דיקור עדינות שאינן מכאיבות הוליד רפואה מסורתית-מודרנית מעודכנת ומתפתחת.

באילו מחלות מטפלת הרפואה היפנית?

הרפואה היפנית מטפלת במגוון גדול של מחלות, כגון מחלות בדרכי הנשימה, מערכת העיכול, הלב וחולשה של מערכת החיסון. היתרון העיקרי של מערכת טיפולית זו היא בטיפול בכאב לסוגיו, על רקע אורטופדי, נוירולוגי או פנימי. עם זאת, הרפואה היפנית מטפלת כמעט בכל סוג של מחלה וחוסר איזון.
על חלק מהמכאובים והמחלות תוכלו לקרוא בעמוד טיפולים ולצפות בהרצאות בעמוד צפיה מהכורסא.


רוצים לדעת עוד?
עוד קצת על האבחון…
איך דיקור יפני עובד?
דיקור יפני לעומת דיקור סיני
רפואה יפנית ודיקור יפני במעב ובישראל
רפואה יפנית – שילוב של מזרח ומערב? איך הכל התחיל?
המדקרים העיוורים
מוזמנים לגלול לצלול לתוך עולם של ידע:

עוד קצת על האבחון….

ידוע שמתח ריגשי משפיע על הנפש ושמחלות משפיעות על איברי הגוף הפנימיים. אך למצבים פנימיים ועמוקים אלו יש גם ביטוי חיצוני ברמת העור והשרירים. כתוצאה, נקודות ספציפיות או אזורים מסוימים הופכים כואבים, מתוחים או רגישים, צבע ומרקם העור עשוי להשתנות וכו'. הרופאים היפנים פיתחו שיטת אבחון המבוססת על מישוש אזורי רפלקס בגוף ובעיקר באיזור הבטן והחזה. המישוש מאפשר למטופל ולמטפל לחוש אזורים נוקשים לעומת אזורים חלשים ורפויים, אזורים כואבים לעומת אזורים בהם הלחיצה יוצרת תחושה נעימה. הרופא ממפה את כל הנקודות והאזורים הרגישים ומקבל אבחנה ברורה של המחלה והמרידיאנים הפגועים.

וחשוב מכך, האבחון דרך מישוש הופך את המטופל לשותף פעיל בתהליך האבחון והטיפול ועוזר בכך בבחירת טכניקת הטיפול הטובה ביותר.

איך דיקור היפני עובד?
מחקרים רבים נעשו בתחום הדיקור בשני העשורים האחרונים. קיימות מספר גישות באשר לדרך ההשפעה של הדיקור: חלק מהמחקרים מראים שבעת הדיקור יש שחרור של אנדורפינים המכונים גם 'הורמונים נוגדי סטרס', מחקרים אחרים טוענים שהיות והכאב מועבר למוח דרך מערכת העצבים המרכזית בעמוד השדרה יש גם דרך להפסיק את הכאב על ידי 'חסימת' מעבר המידע מעמוד השדרה למוח. לפי תיאוריה זו המכונה תיאוריית השערים (Gate Control Theory) החדרה של מחט דיקור או לחיצה באזורים שונים יכולה 'לסגור את השער' ובכך להפחית מעוצמת הכאב. האנדורפינים אף הם יכולים לחסום את 'מעברי הכאב' על ידי סגירה של שערים אלה.

בנוסף, בנקודות דיקור קיימת מוליכות חשמלית גבוהה יותר מאשר באזורים אחרים בגוף. עדיין לא ידוע מה גורם לפוטנציאל חשמלי גבוה יותר בנקודות אלו. דיקור גורם להרגעת מערכת העצבים הסימפתטית (מערכת העצבים המופעלת במצבי סטרס, סכנה) ובכך מאפשרת לגוף להיות במצב של רגיעה בו יכולות הריפוי וההחלמה של הגוף במיטבן. ברפואה האורטופדית המערבית נעשה שימוש בנקודות הטריגר  (נקודות מתח בגוף, ששחרורן מקל באופן משמעותי על כאבי שלד-שריר) שמיקומן זהה לנקודות הדיקור העתיקות!

דיקור יפני לעומת דיקור סיני
דיקור יפני ודיקור סיני חולקים את אותו בסיס ידע מבחינת הטקסטים הקלאסיים מהם שתיהן נובעות, כלומר המרידיאנים, הנקודות, (עם מעט שינויים לגבי מיקומים), תיאוריה לגבי איברים פנימיים ועוד. אך הן שונות לחלוטין בכל הקשור למהלך אבחנה (כפי שהוסבר קודם לכן) וטכניקות פרקטיות של יישום המידע על מנת להגיע לאסטרטגיה טיפולים שלמה.

מבחינת היפנים והסינים אין חשיבות לנקודות טריגר ולתיאוריית השערים. מבחינתם החשיבות העיקרית היא בשמירה על זרימה חופשית של דם ואנרגיה, תפקוד ותחזוקה של המערכת ההורמונאלית ומערכת החיסון.

רפואה יפנית ודיקור יפני במערב ובישראל

השם 'דיקור יפני' הינו מטריה של מספר סגנונות דיקור ובתי ספר יפניים לרפואה מסורתית. הסגנונות והמאסטרים הידועים כיום במערב הם רופאים יפניים ידועי שם שהיגרו לאירופה או לארה"ב או שפרסמו ספרות רפואית ומלמדים בבתי הספר לרפואה סינית. בישראל, ידועה בעיקר מאסטר קיקו מטסומוטו שלמדה והתמחתה עם גדולי המאסטרים ביפן. קיקו כתבה ספרים מעמיקים על הטיפול ברפואה יפנית ומלמדת מעל 20 שנה במסגרות שונות כמו גם בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד. קיקו מעבירה בישראל סמינרים אחת לשנה ותלמידיה מעבירים את תוכנית הלימודים שלה באופן שוטף בארץ. שיטתה של קיקו מבוססת על אבחנה באמצעות מישוש כמקובל ביפן.

רפואה יפנית – שילוב של מזרח ומערב? איך הכל התחיל?

תורת הדיקור הסינית הגיעה ליפן במאה השישית לספירה. במשך 1200 שנה נזירים, רופאים ומלומדים סינים וקוריאנים שהיגרו ליפן הביאו שפע של ידע רפואי וטכניקות טיפול בדיקור וצמחי מרפא, מלומדים ורופאים יפנים נשלחו ללמוד רפואה בסין על מנת לפתח את הרפואה היפנית שהייתה בחיתוליה.  ב- 1635, החליטו השוגונים (שילטון השוגונים ידוע כתקופת שילטו ה-Edo) ששלטו ביפן 'לסגור' את המדינה מפני השפעות זרות, כך שבמשך 265 שנה היתה יפן מבודדת וכל ההתפתחות הטכנולוגית והרפואית היו ייחודיים לה. בתקופה בידוד זו טיפולי הדיקור התפתחו ושגשגו, הרופאים היפנים פיתחו טכניקות דיקור חדשות ובייחוד את טכניקת השימוש במוקסה (חימום עשבי מרפא על נקודות דיקור) שהפכה לידע שימושי ויומיומי בכל בית. באותה תקופה הקשר היחיד עם 'העולם החיצון' היה עם הולנד, עימה קיימה יפן סחר וממנה נרכש ידע רב על התפתחות הרפואה המערבית.
הרפואה המערבית שהגיעה מאירופה השפיעה רבות על התפתחות הדיקור היפני, כך שבניגוד לרפואה בסין הרפואה היפנית שילבה ידע אנטומי מדויק יחד עם שיטות האבחון המסורתיות. היפנים מתארים את המרידיאנים ונקודות הדיקור לפי מיקום איברים אנטומיים, לפי מיקום של שרירים, גידים ועצמות בצורה שמזכירה את נקודות הטריגר הידועות בשימוש בפיזיותרפיה המערבית המודרנית.

המדקרים העיוורים

ביפן מאמינים שדיקור הוא מקצוע המתאים לעיוורים. יכולת המישוש של העיוורים מחליפה את חוש הראיה, כך שהאבחון במישוש הפך למדויק ביותר.
המפה הנפרשת מתחת לידיו המיומנות של מטפל עיוור היא מדויקת יותר ועשירה בפרטים.
ממשלת יפן שהשכילה לראות את היתרון של העיוורים בהבנת הגוף דרך 'הידיים' שמשמשות כעיניים, שמרה את מקצוע הדיקור לעיוורים. בדרך יצירתית זו התאפשר לעיוורים להתפרנס בכבוד והפוך את המגבלה שבעיוורון ליתרון.
כיום, קיימים עשרות בתי ספר למדקרים עיוורים, שלימדו והכשירו גם מטפלים שראייתם תקינה.