טבעמד

עצירות

עצירות כרונית, למה זה קורה לנו? ואיך פותרים את הבעיה לתמיד!

רק מי שסובל מבעיה של עצירות יודע שמדובר בסבל גדול. עצירות אינה רק קושי או אי יכולת להוציא צואה, אלא גם מצב של יציאות סדירות אך הדורשות מאמץ רב וזמן רב מוגדרות תחת עצירות. בנוסף, עצירות היא גם מצב של יצירות קשות ויבשות, או מצב של פחות משלוש יציאות בשבוע. במצב תקין יש גם 2-3 התרוקנויות ביום, הצואה אינה קשה ולא רכה מידי ומשך ההתרוקנות קצר וללא מאמץ מיוחד.

עצירות כרונית נפוצה עד כדי כך שניתן למצוא עשרות תכשירים בבתי המרחקת וברשתות השיווק החל ממיץ שזיפים דרך שוקולד חרובים וכלה בתה משלשל כדוגמת הסנה או בתה טיבטי שעוזר לרדת במשקל וגם משפר תנועת מעיים. במצבים קשים יותר משתמשים בחוקנים, נרות גליצרין ושמן פרפין.

תהליך תקין של יצירת הצואה מתבצע בחלקו הסופי של צינור העיכול שהוא המעי הגס. הצואה היא תוצאה של פירוק חומרים אורגניים ע"י חיידקים, תאית, שיירי מזון, מים ומלחים. ככל שהצואה מתקדמת ע"י השרירים הפריסטאלטים נספגים מים ומלחים והצואה מתמצקת, עד שהיא מורחקת החוצה דרך פי הטבעת ע"י השרירים הפריסטאלטים ותהליך הוצאת הפסולת מסתיים.

עצירות זה מצב שחייבים לטפל בו!

כתוצאה מהעצירות – יש הרגשת אי נוחות, נפיחות גזים וכאבי בטן ואף יכולה להגרם הרעלה. אני מוצאת לעיתים קרובות אנשים בקליניקה שסובלים מכאבי ראש, עייפות, סחרחורות, פצעים על העור, מצבי רוח, טעם או ריח רע מהפה. בעצם מקור הבעיה זו הרעלה כרונית כתוצאה מעצירות. לכן ישנה חשיבות גדולה באבחון ע"י נטורופת או איש מקצוע מתחום התזונה שיבדוק את מקור הבעיה ויתאים את התזונה המתאימה לכל אחד ואחת. צואה היא למעשה פסולת, שהגוף רוצה להיפתר ממנה במהירות האפשרית. הצואה מכילה כמות אדירה של רעלים.

תארו לעצמכם שאתם שותים חלב מקולקל וחמוץ, הרי מיד תירצו לירוק אותו החוצה, זהו רפלקס טבעי. גם יציאה היא רפלקס טבעי שמטרתו להוציא החוצה רכיבים רעילים ופסולת. לכן, טיפול במצב של עצירות בכלל ומצב של עצירות כרונית בפרט הינו חשוב ביותר לא רק בגלל הנעימות והנוחות של קיבה מרוקנת ורגוע, אלא בגלל ההשפעה של הצואה הכלואה בגוף על שאר מערכות הגוף כמו מערכת השתן, הדם, ומערכת העצבים. אנשים רבים שסובלים מכאבי ראש למשל, מספרים שאם אין להם יציאה בבוקר, הם עשויים לפתח כאב ראש. מטופלים שסובלים מעצירות מספרים שאם אין להם יציאה בבוקר, כל היום אינם מרוכזים. ובאמת, איך אפשר להתרכז כאשר פח זבל מלא יושב בתוך גופינו... בנוסף, מאמץ רב ליציאה, בסופו של דבר מחליש את שיריר רצפת האגן ולהחמיר את העצירות, ליצור טחורים, סדק בפי הטבעת או אי שליטה במתן שתן.

מניעת ההרעלה חשובה יותר אפילו מההזנה, אפשר למצוא זאת בכתבי הרמב"ם: "לעולם לא יאכל אדם אלא שהוא רעב ולא ישתה אלא כשהוא צמא ולא ישהה נקביו אפילו לרגע אחד"... " ולא יאכל עד שיבדוק עצמו שמא יהיה צריך לנקביו" (הלכות דעות, פרק ד' ). משמעו של המשפט הוא שעדיף לא להכניס מזון עד שהגוף נקי והתרוקן מן הפסולת. עצירות, למרות שהיא כה שכיחה ו'תמימה' למראה היא מסוכנת! העצירות יוצרת לחץ על אברים הסמוכים למעי ופוגעת בתפקודם ( לחץ על המעי הדק ובעיות ספיגה, רחם, שחלות, כאבי גב תחתון, הרעלה.

דברים שאתם חייבים לדעת על מוצרים לטיפול בעצירות

האם התרופות הקיימות בשוק עוזרות לרפא עצירות כרונית?  -  למרבה הצער לא! מדוע? רוב התרופות, כולל התרופות הטבעיות מכילות צמחים משלשלים, אליהן הגוף מסתגל ומתמכר לאחר שימוש ממושך. לכן מי שסובל ממצב של עצירות כרונית יספר לכם, כי אחת לתקופה הוא נאלץ להחליף תכשיר כיוון שהקודם אינו עוזר עוד למרות עלייה במינון. תרופות משלשלות (גם אם על האריזה רשום מחומרים טבעיים וצמחי מרפא) מפריעות לספיגה של ויטמינים ומינרלים וגורמות לסילוק נוזלים אשר מדללים את רעילות התרופה ורק גורמות לחסר בנוזלים ומפריעות לספיגה תקינה של אבות מזון. המשלשלים עשויים לגרום לדילול עצם (אוסטאופורוזיס), אנמיה (חסר בספיגת ברזל), נשירת שיער, ציפורניים מפוצלות, עור שאינו חיוני. תרופות משלשלות שמורכבות מפאראפין אף עלולות לגרום לדלקות במעי ואף לסרטן במעי הגס. צמח הסנה המפורסם הינו צמח רעיל וגורם לירידה בפריסטלטיקה הטבעית ולעצלות המעיים.

קיימים סוגים שונים של עצירות. לכל סוג טיפול שונה?

בנוסף, כמו שגורסת הרפואה הסינית ישנם סוגים שונים של עצירות ולכל סוג יש להתאים טיפול שונה. למשל, עצירות של חיילת שאינו מורגלת בשירותי שדה ועצירות של סטודנט בתקופת מבחנים שונות מעצירות של אשה לאחר לידה או ממצב של עצירות אצל אדם מבוגר שתנועת שרירי המעיים שלו נחלשו ואין בכוחם לדחוף את היציאה. ובכל זאת לכולם נותנים משלשלים.... התרופות לטיפול בעצירות גורמות להתמכרות ואינן פותרות את הבעיה! רוב הסובלים מעצירות כבר מורגלים 'ומכורים' לשימוש במקדמי עיכול (הכוונה למשלשלים אבל, חברות הצמחים והתרופות לא ששות לקרוא להם בשם שאינו מפתה). תכשירים אלו גורמים לנזקים נרחבים כמו עייפות שלא משתפרת לאחר שינה, קוצר נשימה, הזעות ספונטניות ועוד....

אז מה עושים? ראשית יש לאבחן את הסיבה לעצירות, למשל נשים לאחר לידה מפתחות עצירות בגלל טחורים כואבים, ולפי הרפואה הסינית עצירות לאחר לידה נובעת מאובדן הדם הרב והאנמיה. בנוסף, לאחר הלידה לגוף אין די נוזלים ודם כדי 'ללחלח' את המעיים 'ולשמן' את הצואה. עצירות בקרב אנשים שאוכלים הרבה ג'אנק פוד, כלומר בורגרים, פיצות, מטוגן ומתובלן, זו עצירות על רקע תזונה חסרת סיבים. לסיבים יש תפקיד חשוב ביציאה, הם משמשים כמו מעין מטאטא שגורף את הצואה, ומגדיל את הנפח שלה, כך שתגרה את פעולה הפרסטלטיקה. עצירות בקרב סטודנטים או חיילים וחיילות שנמצאים במצבי לחץ, קשורה אכן למתח הנפשי (אם כי יש אנשים שיגבו דווקא בשלשול למצב של מתח).

הטיפולים שבאמת מטפלים בעצירות:

ניתן להמליץ על תוספי מזון  שמותאמים באופן אישי ולטפל בדיקור שיוצר רגיעה כללית כמו גם רגיעה במערכת העיכול ובמעיים. המעיים זו מערכת שעובדת בעת רגיעה. מערכת העצבים נחלקת למערכת סימפטטית (כזו שעובדת בעת לחץ, מפרישה אדרנלין וקורטיזול ועוזרת להתמודד עם מצבים של מתח) ומערכת סימפתטית (זו שקשורה למצב של רגיעה ומנוחה). יציאה היא מצב של 'מנוחה', דבר שצריך לקרות ללא מאמץ, ובדרך כלל בשעה קבועה, בשעות הבוקר. כאשר האדם נמצא במתח נפשי, מערכת העצבים מושפעת ומשדרת גם למעיים שכרגע יש מצב של 'מתח', 'מלחמה'. ובמלחמה למי יש זמן לשבת בשירותים בניחותא ובהנאה, ללא מאמץ ופשוט לצאת?.....

 

אז איך יוצאים מן המעגל הזה? איך מלמדים את המעיים להיות רגועים? מהו טיפול נכון וטוב במצב של עצירות?

ראשית יש לקבל הנחיות תזונה פרטניות. מי שימליץ לכם לאכול לחם מקמח מלא והרבה פירות וירקות, לעיתים מחמיץ את האבחנה האמיתית. יתכן שמדובר במצב בו מערכת העצבים בלחץ ומשפיעה על כיווצויות של המעיים במקום על הרפייתם ושיחרור היציאה, וכעת ברור מדוע אכילת סלטים ופירות רבים לא בהכרח מביאה הקלה במצבים של עצירות. יש גם אנשים שרגישים למזונות מסויימים, אי סבילות למזון מסויים יכולה לגרום לעצירות! איך יודעים לאיזה מזון הקיבה או המעיים רגישים? איך יודעים להרגיע את מערכת העצבים כדי לאפשר יציאה חלקה? איזה מזונות יעזרו לעצירות שלי? ברור שלכל אדם יש תרופה ופיתרון שונה ולכן המעוניין לפתור עצירות צריך לקבל הנחיות תזונה אישיות בהתאם לאבחנה של סוג העצירות ממנה הוא סובל! אילו סיבים לאכול, אילו משקאות כדאי לשתות ואילו להפחית. בנוסף כדאי ללמוד מספר לחיצות ועיסוי בטן כדאי לעשות 5 דקות בכל יום על פי הרפואה הסינית. חשוב לדעת גם שלפי הרפואה הסינית איברי הגוף עובדים ביעילות בשעות מסויימות. פעילות המעיים וכפועל יוצא האפשרות ליציאה הם במיטבם בשעות 5:00-7:00 בבוקר. 

טיפול בדיקור ומגנטים, בו משתמשים בסין וביפן אלפי שנים לטיפול במצב של עצירות כרונית

דיקור סיני הינו אחת השיטות הטובות ביותר בכדי לשפר את תנועת המעיים, תוך כדי הבאת הגוף לרגיעה. לפני הטיפול בדיקור הנערך איבחון מלא של הסיבה לעצירות כרונית, וחשוב לזכור שכל אדם שונה מחברו ולכן גם הטיפול בעצירות שונה מאחד לשני, וזה בעצם המקור להצלחת הטיפול לאורך זמן.

ועד שתגיעו לטיפול שיפתור את הבעיה, מספר עקרונות חשובים:

אכילה מרובה של פירות וירקות טריים המכילים סיבים תזונתיים ומונעים את הדבקות הצואה למעיים וכן מגרים את הפריסטלטיקה. להקפיד על אכילה של מזון מלא: דגנים מלאים, קטניות, זרעים, אגוזים ,שמנים איכותיים: (טחינה מלאה, אבוקדו), פירות יבשים (רצוי אורגנים ללא חומרים משמרים). להימנע ממזונות מעובדים, קמח לבן, אורז לבן, מזון מטוגן, בישול ארוך, הפחתת מזונות מן החי.

המזונות המומלצים בזמן עצירות : פפאיה, מלון, תאנים, סלק, פשתן טחון, שזיפים מיובשים.   ... וכמובן שתיית מים מרובים ואף מיצי ירקות.

כותבי המאמר:
הילה נוה תזונאית קלינית טבעית מטפלת ב- ROW FOOD
אסינה ארדר, מטפלת ברפואה סינית ויפנית ומנהלת מרפאת טבעמד

אם החלטת לשים סוף לעצירות ולעשות זאת בצורה טבעית, יעילה ומוכחת התקשרו אלינו 077-518-0090  או שלחו לנו מייל ונחזור אליכם בהקדם

לקבלת פרטים על מרפאת טבעמד, מרפאת מומחים ברפואה משלימה לחצו כאן

 

לחזרה אל דף הבית ולקבלת מידע על כאבי גב / פריצת דיסק / כאבי ברכיים / שחיקת סחוס / כאבי בטן / מעי רגיז ועוד... לחצו כאן 

 

חזור לתחילת הדף

סיפורי הלצחה מרגלית ש.  בת 52:
סבלתי מעצירות כרונית במשך 30 שנה מאז הלידה הראשונה, השתמשתי במשלשלים, עד שאלו כבר לא הועילו ואז עברתי להשתמש בחוקנים ונרות גליצרין. עברתי בין רופיאם ומטפלים שונים, אך ללא הועיל. עד שהגעתי לאסינה, שאיבחנה בדיוק את הבעיה, וכך, בעדינות במשך מספר מפגשים של עיסוי בטן עדין יחד עם דיקור, צמחי מרפא השתפרתי. היום יש לי יציאה אחת ליומיים, ללא מאמץ רב. תודה רבה! בשבילי זה שינוי חשוב בחיים לאסינה וצוות המרפאה המקסימים! תודה על פיתרון העצירות, לא חשבתי שזה יעבוד, לא האמנתי. אני שמחה שהגעתי. תודה, אבי

 

סובלים מעצירות?

טיפול פשוט ומוכח!

דרונט בניית אתרים